Autoelektrika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako isključiti benzisku pumpu?

3 posters

Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od VAPA Sub Jun 19, 2010 2:34 pm

Poštovani.Da li mi ko moze pomoci savetom na koji nacin da posle startovanja automobila na benzin i prelaska na gas isključim elektro pumpu za benzin u rezervoaru?Naime,ona radi i kada automobil ne koristi benzin kao pogonsko gorivo i dodatno se haba i greje a moze i ugroziti bezbednost.Znam da je mogu lako povezati na prekidač i isključivati ali je bolje da se to obavlja automatski pomoću releja ili na neki drugi nacin.Pozdrav

VAPA
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 11
Godina : 62
Location : Cacak
Datum upisa : 07.07.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od VAPA Sre Jun 23, 2010 4:29 am

Ovde nisam dobio savet ali su mi na drugom forumu pomogli pa da napisem drugim clanovima ako budu imali slican problem,kako da ga rese-
CITIRAM:Kada bi sličan trik poželio na svom automobilu izveo bi ga na sledeći način: nabaviš rele koji ima 5 kontakata: 85, 86, 87, 87a, 30. Kontakti oznake 85 i 86 su klasična kontrola, na 86 spajaš +12v koji povučeš sa plinskog elektroventila. Na 85 spajaš masu. Žicu koja vodi do pumpe benzina dovedeš na 30, a sa 87a (sredina relea) se spojiš nazad na pumpu benzina. Žice koje vodiš sa pumpe moraju biti iste debljine kao i originali. Spoj na rele osiguravaš sa kabelskim stopicama, a dobro je žicu na stopicu malo "piknuti" sa tinolom radi smanjivanja prelaznog otpora. Kontakt 87 ostaje slobodan. Kontakti 30 i 87a su u spoju dok nema napona na releu. Kada se auto prebaci na plin, plinski elektroventil je pod naponom (12V), pa istovremeno imaš i napon na kontrolnim kontaktima (85 i 86). Kontakti pod naponom pomaknu elektromagnetsku kotvu i prekidaš napajnje pumpe. U slučaju "kvara" novougrađenog sklopa pumpa benzina ostaje aktivna. Bitno je da za taj "trik" nabaviš KVALITETAN automobilski rele, koji nominirano drži 40A. Pumpa benzina je pod osiguračem od 20A, tako da si sa releom od 40A siguran. Bolje je uzeti dobar stari rele iz nekog polovnog auta (BOSCH) nego nabaviti neko novo talijansko ili kinesko smeće! Takav tip relea nećeš naći na svakom autu, moraš se malo potruditi......

VAPA
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 11
Godina : 62
Location : Cacak
Datum upisa : 07.07.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od Pantelija Pon Dec 13, 2010 1:56 pm

svaka cast, potpuno tacano opisan postupak, jedino moze biti problem uopste naci zicu za pumpu kod nekih tipova vozila! Smile

Pantelija
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 1
Location : Pirot
Datum upisa : 13.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od SaleB Sub Feb 05, 2011 9:12 am

A sto bi uopste gasio pumpu?

Pumap i dok auto radi na plin, koristi gorivo u sistemu da bi se hladila, osim toga to isto gorivo hladi komponenete u motornom prostoru (regulator pritiska goriva, u nekoj meri i brizgaljke). Drugo creva brze trule ako su prazna pa se stvara kondenz u njima, nego ako kroz njih protice gorivo. I trece, potrebno je (izmedju ostalog i po atestnoj dokumentaciji), da vozilo moze u svakom trenutku da predje na glavno pogonsko gorivo. Ako sistem nije pod pritiskom on nece moci trenutno da se vrati na benzin po potrebi.

Verujte mi, vidjao sam par automobila gde je to radjeno, dogurocno ima vise stete nego koristi. Bolji lek je u svakom trenutku treba imati 10-15 litara u rezervoaru i nista nece faliti ni pumpi, ni ostalim komponentama sistema.

Pozdrav

SaleB
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 14
Location : Belgrade, Serbia
Datum upisa : 25.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od VAPA Pet Jun 10, 2011 2:21 pm

Sale,ne mogu se sloziti sa tvojim misljenjem jer sam promenio tri pumpe za vrlo kratko vreme pre nego sta sam napravio sistem za iskljucenje pumpe.Nema potreba da se hladi ako ne radi a dovoljno se pokrece jer je aktivna pri svakom pokretanju motora i ukljucenjem svetla se iskljucuje.Naravno,imam i jos jedan prekidac kojim mogu ukljuciti pumpu u svakom trenutku.Vec godinu dana na ovaj nacin besprekorno funkcionise najslabija, neorginalna pumpa od 35 evra dok su mi stalnim radom otkazale dve polovne izvadjene iz vozila (po 70 e) i jedna nova (80e).U rezervar sam sipao aditiv i odzavam nivo od oko 15 litara benzina.Poz

VAPA
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 11
Godina : 62
Location : Cacak
Datum upisa : 07.07.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od SaleB Pet Jun 10, 2011 4:24 pm

Daleko od toga da zelima da kazem da nisi u pravu. Svako nalazi resenje koje mu najvise odgovara, ali generalno takav problem s pumpom moze lako da se desi da nije do konstantnog rada pumpe. Ti si nasao resenje koje ce tebi odgovarati, ali ne mora da znaci da ce i nekome drugom odgovarati.

Otici cu u blagi offtopic i navesti dva licna primera: Ascona 1.8 vozena 30k na benzin i pumpa menjana na 10k, crkavala iz nepoznatih razloga (necu da napominjem da je bilo uvek preko 30% goriva u rezervaru, da je svaki put menjan filter i ciscen rezervoar i da su prvi put zamenjena sva creva); posle toga je auto presao jos 30k na plin sa samo jednom zamenom pumpe; Drugi primer: Vectra 2.0, auto ide na plin vec 40k i ko zna koliko je isao kod prethodnog vlasnika, uglavnom ima ispod 5L goriva i pumpa jos uvek savrseno radi.

Ono sto hocu da kazem jeste da kod tebe problem moze da bude nesto drugo, a s druge strane ono na cemu potenciram je da se to gasenje pumpe ne shvati olako. Covek koji zna kako sistem funkcionise i koje su prednosti i mane odredjene "budzevine" moze da uradi sta hoce, ali pojedinci koji nisu upuceni u takve detalje mogu lako nesto da ostete budzenjem, pa sam ja samo pokusao da skrenem paznju na eventualne posledice.

Veruj mi, vidjao sam razna resenja vezana za plin i alarme, koji cesce prave nego resavaju probleme, pogotovu na novijim vozilima koja imaju raznorazne "pametne" sisteme u sebi.

Pozdrav,
Sale

SaleB
Novi Clanovi

Muški Broj poruka : 14
Location : Belgrade, Serbia
Datum upisa : 25.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kako isključiti benzisku pumpu? Empty Re: Kako isključiti benzisku pumpu?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu